Webové kamery

Webová kamera bylo poprvé použita v roce 1991 na Univerzitě v Cambridge. Tou nejstarší stále funkční webovou kamerou je Fog Cam na Státní Univerzitě San Francisco, která je zapnutá bez přestávky od roku 1994.
Známá firma JenniCam funguje od roku 1996. Jejich hlavní náplní byla možnost sledovat život jmenovců online, stejně jako slavný Big Brother, který přišel na svět o něco později.
Slavná byla také Justin.tv, která vysílala online přenos z kamery připevněné na člověku, nebo třeba na různých místech po městě.
Od té doby začali vznikat další podobné online přenosy a lidé mohli sledovat dění po světě.
Webkamera, detail

Od nového století začali výrobci počítačů a notebooků instalovat kameru přímo do přístrojů, což je pro uživatele o moc jednodušší než připojovat kameru externí. Tím se začali webkamery využívat spíše na chat mezi uživateli.


Webové kamery jsou složeny z objektivu, dodatečné elektroniky a snímače obrazu.


Lze si vybrat webkameru s automatickým či manuálním ostřením. Novodobé webkamery jsou vybaveny senzory CCD nebo CMOS. Ty nejběžnější kamery zvládnou pořídit 30 snímků za sekundu. Nejnovější přístroje pořizují videa ve vysokém rozlišení. Za velice kvalitní webkameru se řadí například PlayStation Eye, která pořizuje až 120 snímků za sekundu.


Webkamery se ale nepoužívají pouze ke komunikaci online s jinými uživateli. Dnes už využívá kamery většina měst kvůli bezpečnosti a turistickému ruchu. Také kulturní a sportovní areály už se bez nich neobejdou. Také u jednotlivců si získali oblibu jako bezpečnostní systém.


Svou funkci perfektně plní online kamery v lyžařských střediscích. Každé ránou jsou promítané v televizi a lyžaře informují o aktuálním stavu sněhu.
Animovaný, uživatel, notebook

Obzvlášť důležité jsou webové kamery snímající městské komunikace, dálnice a ulice. Snadno se dá po nehodě najít viník. Řidiči také díky kamerám mohou zjistit aktuální dopravní situaci na silnicích a případně se vyhnout zácpám nebo jiným komplikacím.


Dnes už mají uživatelé velký výběr kamer, od nejlevnějších v řádu stovek, až po ty nejkvalitnější v řádu tisíců.