Víte, který prezident je na pětidolarovce?

Den, co den nám rukama procházejí mince a bankovky. Právě bankovky mají většinou na své lícové straně nějakou známou tvář. Někdy je tato tvář na bankovce zabydlená dlouhou dobu a někdy má krátký život a vymění ji jiná. Už vás někdy napadlo zamyslet se nad tím, jaký osud potkal některou ze ztvárněných osobností?
·        Jednou z osobností, která má své pevné místo na své bankovce, je jeden z amerických prezidentů ABRAHAM LINCOLN.
·        Ten už se pětidolarovky drží přes sto let.
lincolnův památník
Sám Lincoln příliš dlouhý život neměl. Dožil se pouhých padesáti šesti let. Ačkoliv za jeho vlády skončila strašlivá válka Severu proti Jihu, měl spoustu nepřátel. Mezi ně patřili především příslušníci poražených jižanských států Konfederace. Lincoln jim příliš nekápl do noty, když konečně zrušil otrokářství a zavedl ekonomické reformy.
§  Ustavením státní centrální banky si znepřátelil majitele bank, kterým tak omezil jejich vliv na ekonomiku země.
Dále kladl důraz na to, aby právo ražení hotových peněz bylo pouze v rukách vlády. Samotné vydávání peněz nemělo být zatíženo úrokem a lidé měli mít možnost volit zástupce, kteří se budou vydáváním peněz do ekonomiky zabývat.
abraham lincoln na bankovce

Smutný konec šestnáctého amerického prezidenta

Zajímavé je, že nakonec nezastřelil Lincolna rodák z Jihu, ale severu. Herec John Wilkes Booth se narodil na Severu, ale údajně byl agentem právě Jihu. Původně měl prý Lincolna ale jen unést. Co s ním mělo být poté, už historie neříká. Plány se ale změnily, a tak byl Lincoln ve Fordově divadle těžce postřelen. Umírá už druhý den. Jeho vrah ho přežil o dvanáct dní. Po tu dobu byl na útěku, než ho dostihli vojáci, kteří ho zastřelili.
·        Lincolnovy narozeniny se dnes v Americe slaví jako státní svátek.
·        Mají ho v úctě jako prezidenta, který se zasadil o jednotu amerického národa a v Americe tolik ctěnou demokracii.