Jak se poprat s bolestí při KOJENÍ

Kojení bývá pro mnohé maminky tím nejkrásnějším, vzácný pocit propojení, bezmezné lásky a obdivu. Existují však ženy, které mají od prvního dne s kojením problémy, a přestože si přečetly nespočet článků a vyslechly mnoho rad, jsou tímto zaskočené. Na bolest z porodu jsou teoreticky připraveny, ale bolest při kojení? To je něco jiného. Říká se, že na kojení nemá vliv velikost nebo tvar prsou, některé maminky kojení vzdají po prvním dni v nemocnici nebo jsou přesvědčené o tom, že kojit vůbec nechtějí, jelikož je to jedna z nepřirozenějších věcí na planetě. Mateřské mléko miminku předává mnoho živin a obranných látek. Imunita se tvoří v prvních dnech života a mateřské mléko má mnoho výhod, tělu dodává minerály a vitamíny nutné k vývoji, je prokázáno, že kojené děti jsou odolnější proti diabetu, vysokému cholesterolu a v pozdějším věku i vysokému krevním tlaku.
kojení vleže
Pokud se však kojit nedaří, musí maminky konzultovat správnou techniku již v porodnici s laktační poradkyní. Tyto zdravotní sestry mohou přijet i k maminkám domů a pomoci v domácím prostředí, přeci jen jsou první dny po příjezdu z porodnice pro maminky stresující, což se může projevit i na technice kojení či tvorbě mléka.
Existuje pár tzv. babských rad, které mohou pomoci:
– co nejvíce větrat: tato rada zní tak obyčejně, ale je velmi pravdivá. Je vhodné co nejvíce chodit doma bez podprsenky, nebo alespoň odpočívat s odhalenými prsy. Velkou chybou jsou neprodyšné vložky do podprsenky, které zamezují přísunu vzduchu a prsa se nemohou hojit, ideálně je nahradit textilními (bambusovými) polštářky.
mateřská láska
– mazat: každé mamince vyhovuje mast s jiný složením, mezi nejznámější patří zvlhčující Bepanthen nebo Purelan (ovčí lanolin), obě tyto masti se nemusí před kojením omývat a ošetřují popraskané a namáhané bradavky.
– Silverette stříbrné kloboučky: tyto hojící kloboučky ze stříbra jsou pro mnohé neznámou, přikládají se na bradavky mezi kojením a léčí praskliny (ragády), které mohou být způsobeny špatnou technikou kojení nebo infekcí bradavek. Stříbro, jak je známo, léčí otevřené rány a pomáhá rychlejšímu hojení.