Zdravé světlo plnospektrální si můžete dopřát i v moderních LED halogenech

Zdravé světlo plnospektrální si můžete dopřát i v moderních LED halogenech

Pod pojmem LED halogeny si můžeme představit dva typy zdrojů světla. Prvním z nich jsou reflektorové žárovky pro exteriérové aplikace, jako jsou lampové stožáry veřejného osvětlení, světla osvětlovacích panelů na sportovních stadionech, svítidel v obchodních centrech, na parkovištích, v nádražních vestibulech a perónech, v podchodech a v městských parcích. Druhým typem jsou směrové žárovky ve tvaru kuželu, známé pod názvem „bodovky“. Oba typy zdrojů mají několik společných znaků, které díky moderní technologii mohou tu původní nejen zastoupit, ale v mnoha ohledech ji předčí:

rozsvícená žárovka

Vyzařují plné světelné spektrumzdravé světlo plnospektrální je jedním z hlavních důvodů, proč se dnes dává přednost technologii LED. Rozsah barevného světla u ní odpovídá dennímu slunečnímu záření a tím jej lidské tělo přijímá jako něco přirozeného. Plnospektrální LED žárovky jsou na trhu poměrně krátkou dobu, umožnil to současný vývoj polovodičových čipů.

Mají levnější provoz – až o 80 procent méně energie spotřebují k vytvoření stejného množství světelného toku. Vyšší výkon umožňuje odlišný způsob převádění elektrické energie na světlo. Ten původní – žhavení vlákna uvnitř vakua, ohraničeného skleněnou baňkou, převáděl většinu energie na teplo a světelný efekt byl pouze doplňujícím jevem.

LED žárovka na stole

Minimální zbytkové teplo – teplo je také průvodním jevem technologie LED, ale v mnohem menší míře. Vzniká především v důsledku průchodu elektřiny napájecím zdrojem (transformátorem). Vzniklé teplo také není natolik nebezpečné, aby vyžadovalo speciální konstrukci svítidla, zabezpečenou proti požáru. To byl častý problém bodových halogenových žárovek umístěných v dřevěných deskách skříní, stolů, podhledů a vitrín. Tímto jevem se také vyznačovaly halogenové přenosné montážní lampy a všechny ostatní svítidla o vysokých výkonech. Požár byl také bohužel častým průvodním jevem u špatně zabezpečených objektů.

Delší provoz – uváděná životnost LED halogenů překračuje desítky tisíc hodin, což snižuje několikanásobně náklady na jejich výměnu. To je významné zvláště u silných zdrojů v exteriéru a také tam, kde jsou bodové žárovky denně v provozu ve více kusech, např. v obchodních centrech jako stropní svítidla, nebo pro osvětlování vitrín se zbožím.