Zlatá bohyně

Zlatá bohyně

Kdo se zajímá o ajurvédskou medicínu, tak již bude tušit, že se bude jednat o kurkumu, která byla v dávných dobách používána jako povzbuzující prostředek. Nicméně i když jí v hojnosti dnes používáme v kuchyni jako koření a předně je součástí kari, tak jí nemůžeme skutečně upřít její léčebné účinky. Zmiňuje se o tom i slavný cestovatel Marco Polo, který si do svého deníčku zapsal všemocné účinky šafránu a tím povznesl jeho kvality. Její chuť je zvláštní, jelikož je lehce nahořklá a trošku štiplavá. Ale na druhou stranu v pokrmu je skutečnou bohyní. Provoní tak během chvíle kuchyňku svojí kořeněnou vůní a navíc předá pokrmu díky kurkuminu i pěknou barvičku. Kurkuma se dá použít jak v čerstvé, tak sušené podobě a dokonce neuškodí ji přidat i do sladkého pečiva.

kurkuma na lžíci

Nositelka zdraví

Jejím posláním není jen zdokonalovat pokrmy a trávit čas v regálu s kořením. Používá se totiž jako přírodní lék a díky tomu se dá zakoupit i v tobolkách. Dávku, kterou má tělo dostat, tak bez větších problémů získá zapitím.

Když je tak zázračná, co vlastně dokáže ovlivnit po zdravotní stránce? Skutečně toho není málo.

kurkumin

Posiluje mozek – pro Alzheimerovu chorobu jsou typické proteiny, které se zde ukládají, avšak kurkuma dokáže snížit jejich ukládání.

Zpomaluje stárnutí – pravděpodobně se to dá přičíst silným antioxidačním vlastnostem. Člověk se cítí velmi dobře a mnohdy vypadá i mladší.

Pomáhá v hubnutí – to je zase kvůli tomu, že podporuje trávení a posiluje metabolismus, který je při redukci hmotnosti velmi důležitý.

Snižuje cholesterol – civilizační nemoc postihuje i relativně mladé lidi a ne vždy musí být na vině strava. Nicméně vysoká hladina špatného cholesterolu je velmi nebezpečná, jelikož vede k zúžení cév a následně pokračuje až k onemocnění kardiovaskulárního systému.

Zmírňuje bolesti kloubů – kdo má revma nebo dokonce artrózu, tak ví, o jakou bolest se jedná. Díky jejímu protizánětlivému působení je bolest mnohdy potlačená a snesitelnější.

Zatočí i s depresí – některé lékařské studie prokázaly, že snad kurkumin má stejný nebo velice podobný účinek jako antidepresiva. Jen s tím rozdílem, že zde se jedná o léčivou bylinu a ne chemická léčiva.